  • SMBJ60A-Q
SMBJ60A-Q
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ60A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMBJ60A-Q
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ60A-Q
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMBJ60A-Q.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Supplier Device Package
    SMB (DO-214AA)
  • Mfr
    Bourns Inc.
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SMBJ-Q
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive, Telecom
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    66.7V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    96.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    60V