  • SMBJ48CAE3/TR13
SMBJ48CAE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ48CAE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMBJ48CAE3/TR13
Datasheet:
SMBJ48CAE3/TR13
Description:
Quantity:
In Stock : 5659
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ48CAE3/TR13
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    J BEND
  • Base Part Number
    SMBJ48
  • Pin Count
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    53.3V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    77.4V
  • Peak Pulse Current
    7.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    48V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    53.3V