  • SMBJ4743AE3/TR13
SMBJ4743AE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ4743AE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMBJ4743AE3/TR13
Datasheet:
SMBJ4743AE3/TR13
Description:
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 13V 5μA @ 9.9V -65°C~150°C 2W 2 Terminations ZENER DO-214AA, SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ4743AE3/TR13
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMBJ4743
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 9.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    19mA