  • SMBJ45A-Q
SMBJ45A-Q
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ45A-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMBJ45A-Q
Datasheet:
SMBJ45A-Q
Description:
SMBJ45A-Q datasheet pdf and TVS - Diodes product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ45A-Q
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SMBJ
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    PRSM-MIN, UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMBJ45
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    50V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    8.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    72.7V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    45V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    52.65V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    45V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W
  • Reverse Test Voltage
    45V