  • SMBJ43A-M3/52
SMBJ43A-M3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ43A-M3/52
HK JDW NO:
884-SMBJ43A-M3/52
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ43A-M3/52
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ43A-M3/52
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    47.8V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    8.6A
  • Clamping Voltage
    69.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    43V
  • Peak Pulse Current
    8.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    43V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    50.3V