  • SMBJ40CA/2
SMBJ40CA/2
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ40CA/2
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-SMBJ40CA/2
Package:
SMB
Datasheet:
SMBJ40CA/2
Description:
Diode TVS Single Bi-Dir 40V 600W 2-Pin SMB T/R
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ40CA/2
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMB
  • Number of Pins
    2
  • Max Operating Temperature
    150 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Operating Supply Voltage
    40 V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1 µA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600 W
  • Max Reverse Leakage Current
    1 µA
  • Clamping Voltage
    64.5 V
  • Peak Pulse Current
    9.3 A
  • Reverse Standoff Voltage
    40 V
  • Max Surge Current
    100 A
  • Peak Pulse Power
    600 W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1 mA
  • Breakdown Voltage
    44.4 V
  • Reverse Breakdown Voltage
    44.4 V
  • Max Breakdown Voltage
    49.1 V
  • Min Breakdown Voltage
    44.4 V