  • SMBJ36CA-13
SMBJ36CA-13
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ36CA-13
HK JDW NO:
233-SMBJ36CA-13
Datasheet:
SMBJ36CA-13
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ36CA-13
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMBJ36
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    36V
  • Breakdown Voltage
    43V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    36V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W