  • SMBJ220CA
SMBJ220CA
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ220CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMBJ220CA
Datasheet:
SMBJ220CA
Description:
TVS DIODE 220VWM 356VC SMB
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ220CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMBJ220CA.
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AA (SMBJ)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    SMBJ
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Operating Supply Voltage
    220V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Breakdown (Min)
    246V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.7A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    356V
  • Clamping Voltage
    356V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    220V
  • Peak Pulse Current
    1.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    220V
  • Max Surge Current
    1.7A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    246V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    246V
  • Number of Bidirectional Channels
  • Height
    2.44mm
  • Length
    5.59mm
  • Width
    3.94mm