  • SMBJ170A-E3/2C
SMBJ170A-E3/2C
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ170A-E3/2C
Manufacturer:
Vishay Semiconductor
HK JDW NO:
866-SMBJ170A-E3/2C
Package:
SMB
Datasheet:
SMBJ170A-E3/2C
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 170V 5% Uni
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ170A-E3/2C
  • Package / Case
    SMB
  • Number of Pins
    2
  • Max Operating Temperature
    150 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Operating Supply Voltage
    170 V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional, Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1 µA
  • Power Dissipation
    600 W
  • Clamping Voltage
    275 V
  • Peak Pulse Current
    2.2 A
  • Reverse Standoff Voltage
    170 V
  • Max Surge Current
    100 A
  • Peak Pulse Power
    600 W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1 mA
  • Breakdown Voltage
    189 V
  • Reverse Breakdown Voltage
    189 V
  • Max Breakdown Voltage
    209 V
  • Min Breakdown Voltage
    189 V