  • SMBJ160CAHE3/5B
SMBJ160CAHE3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ160CAHE3/5B
HK JDW NO:
884-SMBJ160CAHE3/5B
Datasheet:
SMBJ160CAHE3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ160CAHE3/5B
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMBJ
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Supply Voltage
    160V
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.3A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    259V
  • Clamping Voltage
    259V
  • Peak Pulse Current
    2.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    160V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    178V