  • SMBJ15CAE3/TR13
SMBJ15CAE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ15CAE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-SMBJ15CAE3/TR13
Datasheet:
SMBJ15CAE3/TR13
Description:
Diode TVS Single Bi-Dir 15V 600W 2-Pin SMBJ T/R
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ15CAE3/TR13
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    SMBJ15
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    15V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    1μA
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16.7V
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    24.4V
  • Peak Pulse Current
    24A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Max Surge Current
    24A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    18.5V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    16.7V
  • Height
    2.65mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.94mm