  • SMBJ14CA-13-F
SMBJ14CA-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ14CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMBJ14CA-13-F
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ14CA-13-F
Description:
Quantity:
In Stock : 7174
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ14CA-13-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    SMB
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    SMBJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    14V
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Base Part Number
    SMBJ14
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    14V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    600W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    15.6V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    25.8A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    23.2V
  • Clamping Voltage
    23.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    14V
  • Peak Pulse Current
    25.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    14V
  • Max Surge Current
    25.8A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    17.9V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    15.6V
  • Max Breakdown Voltage
    17.9V
  • Number of Bidirectional Channels
  • Height
    2.62mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.9mm