  • SMBJ14A-13
SMBJ14A-13
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ14A-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMBJ14A-13
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ14A-13
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ14A-13
    Select All
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMBJ14
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    14V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    25.8A
  • Clamping Voltage
    23.2V
  • Peak Pulse Current
    25.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    14V
  • Max Surge Current
    25.8A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    17.9V
  • Reverse Breakdown Voltage
    15.6V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Height
    2.62mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMBJ
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    14V
  • Max Power Dissipation
    600W