  • SMBJ120-E3/52
SMBJ120-E3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ120-E3/52
HK JDW NO:
884-SMBJ120-E3/52
Datasheet:
SMBJ120-E3/52
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ120-E3/52
    Select All
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-214AA (SMBJ)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    SMBJ
  • Operating Supply Voltage
    120V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Breakdown (Min)
    133V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.8A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    214V
  • Clamping Voltage
    214V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    120V
  • Peak Pulse Current
    2.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    120V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    133V
  • Reverse Breakdown Voltage
    133V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Height
    2.44mm
  • Length
    5.59mm
  • Width
    3.94mm