  • SMBJ10CA-M3/5B
SMBJ10CA-M3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMBJ10CA-M3/5B
HK JDW NO:
884-SMBJ10CA-M3/5B
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ10CA-M3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMBJ10CA-M3/5B
    Select All
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    11.1V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    35.3A
  • Clamping Voltage
    17V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    10V
  • Peak Pulse Current
    35.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    10V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Breakdown Voltage
    11.7V
  • Bidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ