  • SMBG75AHE3/5B
SMBG75AHE3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMBG75AHE3/5B
HK JDW NO:
884-SMBG75AHE3/5B
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
SMBG75AHE3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMBG75AHE3/5B
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMBG
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    83.3V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    121V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    75V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    87.7V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    75V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W