  • SMBG5928BE3/TR13
SMBG5928BE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
SMBG5928BE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-SMBG5928BE3/TR13
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
SMBG5928BE3/TR13
Description:
ZENER DIODE 7Ohm ±5% 13V 1μA @ 9.9V -65°C~150°C 2W 2 Terminations ZENER DO-215AA, SMB Gull Wing
Step5Bar-code shipping tag
SMBG5928BE3/TR13
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Base Part Number
    SMBG5928
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    7Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 9.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Reference Voltage
    13V
  • Zener Voltage
    13V
  • Voltage Tol-Max
    5%