  • SMB8J8.5C-E3/5B
SMB8J8.5C-E3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMB8J8.5C-E3/5B
HK JDW NO:
884-SMB8J8.5C-E3/5B
Datasheet:
SMB8J8.5C-E3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMB8J8.5C-E3/5B
    Select All
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    800W
  • Base Part Number
    SMB8J
  • Operating Supply Voltage
    8.5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    40μA
  • Voltage - Breakdown (Min)
    9.44V
  • Power - Peak Pulse
    800W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    50.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    15.9V
  • Clamping Voltage
    15.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    8.5V
  • Peak Pulse Current
    50.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.5V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    800W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    9.44V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    9.44V