  • SMB10J13-E3/52
SMB10J13-E3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMB10J13-E3/52
HK JDW NO:
884-SMB10J13-E3/52
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMB10J13-E3/52
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMB10J13-E3/52
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Base Part Number
    SMB10J
  • Operating Supply Voltage
    13V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    14.4V
  • Power - Peak Pulse
    1000W 1kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    42A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    23.8V
  • Clamping Voltage
    23.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    13V
  • Peak Pulse Current
    42A
  • Reverse Standoff Voltage
    13V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    1kW
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    14.4V
  • Reverse Breakdown Voltage
    14.4V