  • SMAZ5V6-TP
SMAZ5V6-TP
advertisement
Manufacturer No:
SMAZ5V6-TP
HK JDW NO:
543-SMAZ5V6-TP
Datasheet:
SMAZ5V6-TP
Description:
DIODE ZENER 5.6V 1W DO214AC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMAZ5V6-TP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMAZ5V6
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Qualification Status
    Not Qualified
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    2Ohm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    7.41%
  • Working Test Current
    100mA
  • Dynamic Impedance-Max
    2Ohm