  • SMAZ30-13-F
SMAZ30-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAZ30-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAZ30-13-F
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAZ30-13-F
Purchasing and Inquiry
SMAZ30-13-F Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 22.8V is required.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Zeners have a zener current of 500nA, so their design is highly flexible.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.A peak reverse voltage of 500nA is recommended for this device to function fully.
SMAZ30-13-F Features
reverse leakage current of 500nA @ 22.8V
500nA @ 22.8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 500nA
SMAZ30-13-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated SMAZ30-13-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SMAZ30-13-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    64.013223mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL FLAMMABILITY
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMAZ30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    30V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 22.8V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    25mA
  • Reference Voltage
    30V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    30V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
  • Height
    2.09mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm