  • SMAZ18-13-F
SMAZ18-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAZ18-13-F
HK JDW NO:
233-SMAZ18-13-F
Datasheet:
SMAZ18-13-F
Purchasing and Inquiry
SMAZ18-13-F Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 13.7V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.A zener current of 500nA makes it highly flexible in terms of design.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.To ensure that this device operates properly, diode is recommended that the reverse test voltage be set to 13.7V.For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 500nA.
SMAZ18-13-F Features
reverse leakage current of 500nA @ 13.7V
500nA @ 13.7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 500nA
SMAZ18-13-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated SMAZ18-13-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SMAZ18-13-F
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    18V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    SMAZ18
  • Working Voltage
    18V
  • Impedance
    15Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 13.7V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    25mA
  • Reference Voltage
    18V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
  • Reverse Test Voltage
    13.7V
  • Height
    2.09mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm