  • SMAZ12-13-F
SMAZ12-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAZ12-13-F
HK JDW NO:
233-SMAZ12-13-F
Datasheet:
SMAZ12-13-F
Purchasing and Inquiry
SMAZ12-13-F Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 9.1V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 1μA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.This device requires a peak reverse voltage of 1μA to function fully.
SMAZ12-13-F Features
reverse leakage current of 1μA @ 9.1V
1μA @ 9.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 1μA
SMAZ12-13-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated SMAZ12-13-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SMAZ12-13-F
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2003
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    SMAZ12
  • Working Voltage
    12V
  • Impedance
    7Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 9.1V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Forward Current
    200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Test Current
    50mA
  • Reference Voltage
    12V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    12V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Reverse Voltage
    9.1V
  • ESD Protection
    No
  • Zener Current
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    2.4mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm