  • SMAZ10-13-F
SMAZ10-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAZ10-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAZ10-13-F
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAZ10-13-F
Purchasing and Inquiry
SMAZ10-13-F Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 7.6V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.During reverse leakage, the maximum current reaches 1μA.As it has a zener current of 1μA, it has a tremendous amount of design flexibility.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.A peak reverse voltage of 1μA is recommended for this device to function fully.
SMAZ10-13-F Features
reverse leakage current of 1μA @ 7.6V
1μA @ 7.6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 1μA
SMAZ10-13-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated SMAZ10-13-F applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SMAZ10-13-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL FLAMMABILITY
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMAZ10
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    10V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    4Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 7.6V
  • Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Forward Current
    200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    4Ohm
  • Test Current
    50mA
  • Reference Voltage
    10V
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Zener Voltage
    10V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Reverse Voltage
    7.6V
  • Zener Current
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    2.4mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
  • Weight
    64.013223mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Tolerance
    ±5%