  • SMAJ6.5CAHE3/61
SMAJ6.5CAHE3/61
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ6.5CAHE3/61
HK JDW NO:
884-SMAJ6.5CAHE3/61
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ6.5CAHE3/61
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ6.5CAHE3/61
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    6.5V
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    11.2V
  • Clamping Voltage
    11.2V
  • Peak Pulse Current
    35.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Max Surge Current
    35.7A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    10mA
  • Breakdown Voltage
    7.22V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    40A