  • SMAJ36A-QH
SMAJ36A-QH
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ36A-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMAJ36A-QH
Datasheet:
SMAJ36A-QH
Description:
TVS DIODE 36V 58.1V SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ36A-QH
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SMAJ
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    PRSM-MIN
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMAJ36
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6.9A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    36V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    36V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W