  • SMAJ36A-13
SMAJ36A-13
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ36A-13
HK JDW NO:
233-SMAJ36A-13
Datasheet:
SMAJ36A-13
Description:
Quantity:
In Stock : 9133
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ36A-13
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    36V
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMAJ36
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    36V
  • Working Voltage
    36V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    No
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.1V
  • Clamping Voltage
    58.1V
  • Peak Pulse Current
    6.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Max Surge Current
    6.9A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Reverse Breakdown Voltage
    40V
  • Height
    2.3mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.92mm