  • SMAJ20CA
SMAJ20CA
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ20CA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SMAJ20CA
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ20CA
Description:
SMAJ Series 32.4 V 400 W Surface Mount Bi-Directional TVS Diode - DO-214AC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ20CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMAJ20CA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    SMAJ
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    3.3W
  • Operating Supply Voltage
    20V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Dissipation
    400W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    22.2V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    12.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    32.4V
  • Clamping Voltage
    32.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    20V
  • Peak Pulse Current
    12.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    20V
  • Max Surge Current
    12.3A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    22.2V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    22.2V
  • Max Breakdown Voltage
    24.5V
  • Number of Bidirectional Channels
  • Height
    2.29mm
  • Length
    5.28mm
  • Width
    2.79mm