  • SMAJ18A-E3/5A
SMAJ18A-E3/5A
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ18A-E3/5A
HK JDW NO:
884-SMAJ18A-E3/5A
Datasheet:
SMAJ18A-E3/5A
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ18A-E3/5A
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2009
  • Series
    TransZorb®
  • Pbfree Code
    yes
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Leakage Current
    1μA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    29.2V
  • Clamping Voltage
    29.2V
  • Peak Pulse Current
    13.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Max Surge Current
    13.7A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    20V
  • Reverse Breakdown Voltage
    20V
  • Max Breakdown Voltage
    22.1V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    40A