  • SMAJ150A-TP
SMAJ150A-TP
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ150A-TP
HK JDW NO:
543-SMAJ150A-TP
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ150A-TP
Description:
TVS DIODE 150V 243V DO214AC
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ150A-TP
    Select All
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    167V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.6A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    243V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    150V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    176V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W
  • Clamping Voltage-Max
    243V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TA