  • SMAJ14HE3/61
SMAJ14HE3/61
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ14HE3/61
HK JDW NO:
884-SMAJ14HE3/61
Datasheet:
SMAJ14HE3/61
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ14HE3/61
    Select All
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Operating Supply Voltage
    14V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    15.6V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    15.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    25.8V
  • Clamping Voltage
    25.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    14V
  • Peak Pulse Current
    15.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    14V
  • Max Surge Current
    15.5A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    15.6V