  • SMA6J12CA-Q
SMA6J12CA-Q
advertisement
Manufacturer No:
SMA6J12CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMA6J12CA-Q
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMA6J12CA-Q
Description:
SMA6J12CA-Q datasheet pdf and TVS - Diodes product details from Bourns Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 8958
Step5Bar-code shipping tag
SMA6J12CA-Q
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SMA6J
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive, Telecom
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    30.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    19.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V