  • SMA6F26A
SMA6F26A
advertisement
Manufacturer No:
SMA6F26A
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SMA6F26A
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
SMA6F26A
Description:
600 W TVS IN SMA FLAT
Step5Bar-code shipping tag
SMA6F26A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMA6F26A.
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    DO-221AC, SMA Flat Leads
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMA6F, TRANSIL™
  • JESD-609 Code
    e3
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    SMA6F
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    28.9V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    14.9A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    42.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    26V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    26V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W