  • SMA5J33-E3/61
SMA5J33-E3/61
advertisement
Manufacturer No:
SMA5J33-E3/61
HK JDW NO:
884-SMA5J33-E3/61
Datasheet:
SMA5J33-E3/61
Step5Bar-code shipping tag
SMA5J33-E3/61
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Base Part Number
    SMA5J
  • Operating Supply Voltage
    33V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    36.7V
  • Power - Peak Pulse
    500W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    8.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    59V
  • Clamping Voltage
    59V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    33V
  • Peak Pulse Current
    8.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    36.7V
  • Reverse Breakdown Voltage
    36.7V