  • SMA5J13C-E3/5A
SMA5J13C-E3/5A
advertisement
Manufacturer No:
SMA5J13C-E3/5A
HK JDW NO:
884-SMA5J13C-E3/5A
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMA5J13C-E3/5A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMA5J13C-E3/5A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Base Part Number
    SMA5J
  • Operating Supply Voltage
    13V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    14.4V
  • Power - Peak Pulse
    500W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    21A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    23.8V
  • Clamping Voltage
    23.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    13V
  • Peak Pulse Current
    21A
  • Reverse Standoff Voltage
    13V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    14.4V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    14.4V