  • SM962E367ZAN660
SM962E367ZAN660
advertisement
Manufacturer No:
SM962E367ZAN660
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SM962E367ZAN660
Package:
Datasheet:
Description:
SM(STRAIGHT) 360μF Ceramic Capacitor 80% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SM962E367ZAN660
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SM(STRAIGHT)
  • Tolerance
    80%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • Capacitance
    360μF
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    36.3mm
  • Lead Pitch
    31.8mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Height
    16.76mm
  • Length
    54.7mm