  • SM8T40ATR
SM8T40ATR
advertisement
Manufacturer No:
SM8T40ATR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-SM8T40ATR
Package:
DO-218AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM8T40ATR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    44.4V
  • Power - Peak Pulse
    8000W 8kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    124A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    64.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    40V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ