  • SM6T24CA-E3/52
SM6T24CA-E3/52
advertisement
Manufacturer No:
SM6T24CA-E3/52
HK JDW NO:
884-SM6T24CA-E3/52
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SM6T24CA-E3/52
Description:
TVS BIDIR 600W 24V 5% SMB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM6T24CA-E3/52
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    SM6T, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SM6T
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    20.5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional, Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    33.2V
  • Peak Pulse Current
    93A
  • Reverse Standoff Voltage
    20.5V
  • Max Surge Current
    18A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    22.8V