  • SM6S12ATHE3/I
SM6S12ATHE3/I
advertisement
Manufacturer No:
SM6S12ATHE3/I
HK JDW NO:
884-SM6S12ATHE3/I
Package:
DO-218AC
Datasheet:
SM6S12ATHE3/I
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM6S12ATHE3/I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-218AC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    6W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    4600W 4.6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    231A
  • Clamping Voltage
    19.9V
  • Peak Pulse Current
    231A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Peak Pulse Power
    4.6kW
  • Unidirectional Channels
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    4600W