  • SM4527JTR560
SM4527JTR560
advertisement
Manufacturer No:
SM4527JTR560
HK JDW NO:
762-SM4527JTR560
Package:
4527 J-Lead
Datasheet:
SM4527JTR560
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SM Series, Wirewound, 560mOhm, ±5%, -55°C~275°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM4527JTR560
  • Package / Case
    4527 J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SM
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.476Lx0.272W 12.10mmx6.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    560mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Working Voltage
    60V
  • Height
    4.191mm
  • Height Seated (Max)
    0.230 5.84mm