  • SM4124FT2R43
SM4124FT2R43
advertisement
Manufacturer No:
SM4124FT2R43
HK JDW NO:
762-SM4124FT2R43
Package:
4124 J-Lead
Datasheet:
SM4124FT2R43
Description:
FIXED RESISTOR SM Series, Wirewound, 2.43Ohm, ±1%, -55°C~275°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM4124FT2R43
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    4124 J-Lead
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SM
  • Size / Dimension
    0.429Lx0.240W 10.90mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.43Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    5.0038mm
  • Height Seated (Max)
    0.195 4.95mm