  • SM320C31HFGM50
SM320C31HFGM50
advertisement
Manufacturer No:
SM320C31HFGM50
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SM320C31HFGM50
Package:
Datasheet:
Description:
0.64mm 5V CPLD 132 Pin 5V
Purchasing and Inquiry
SM320C31HFGM50 Overview
The uses of this product can be terminated with 132.Using 5V as the supply voltage, it operates.There are 132 component pins.This configuration contains 132 pins.The characteristics of this device allow it to be placed in the subcategory of Digital Signal Processors.A voltage of 5V is used as the supply voltage.5V electric power supplies it.This device uses DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER for uPs, uCs, and peripheral ICs.2 timers are used in industrial environments to provide accurate feedback and event activation.There are 4 interrupts caused by an external source.It should have a maximum frequency below 50MHz.There are 1 DMA channels used to transfer data without exposing the CPU to a work overload.A maximum operating temperature of 125°C should be maintained.At -55°C, the minimum operating temperature should be maintained.Using serial 1 I/Os, devices can communicate.
SM320C31HFGM50 Features
Operating supply voltage of 5V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
4 external interrupts
SM320C31HFGM50 Applications
There are a lot of Texas Instruments SM320C31HFGM50 DSP applications.
  • Financial signals
  • Radio detection and rangin systems
  • Vibration signal processing
  • Statistical signal processing
  • MP3 audio player
  • Biometrics
  • Boats
  • Seismology
  • Image signal processing
  • Radar
Step5Bar-code shipping tag
SM320C31HFGM50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 5 days ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    132
  • Number of Terminations
    132
  • ECCN Code
    3A001.A.2.C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.64mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • RAM Size
    8kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Supply Current-Max
    500mA
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    50MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    2000
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Number of Timers
    2
  • Number of External Interrupts
    4
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Number of DMA Channels
    1
  • Height
    2.95mm
  • Length
    24.13mm
  • Width
    24.13mm
  • Thickness
    2.13mm