  • SM15T68CA
SM15T68CA
advertisement
Manufacturer No:
SM15T68CA
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-SM15T68CA
Datasheet:
SM15T68CA
Description:
TVS DIODE 58.1V 121V SMC
Step5Bar-code shipping tag
SM15T68CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SM15T68CA.
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    SM15T, TRANSIL™
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    1.55nF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    1.5kW
  • Voltage - Rated DC
    68V
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Terminal Form
    C BEND
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    SM15T
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    68V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    200nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    1.5kW
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    83A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Clamping Voltage
    121V
  • Peak Pulse Current
    83A
  • Reverse Standoff Voltage
    58.1V
  • Max Surge Current
    1mA
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    64.6V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    58V
  • Reverse Breakdown Voltage
    64.6V
  • Max Breakdown Voltage
    71.4V
  • Height
    2.45mm
  • Length
    7.15mm
  • Width
    6.25mm