  • SM041C365KBJ240
SM041C365KBJ240
advertisement
Manufacturer No:
SM041C365KBJ240
HK JDW NO:
66-SM041C365KBJ240
Description:
SM(FORMED) 3.6μF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SM041C365KBJ240
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SM(FORMED)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3.6μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    6.1mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    11.2mm