  • SM035C106KBJ120
SM035C106KBJ120
advertisement
Manufacturer No:
SM035C106KBJ120
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SM035C106KBJ120
Package:
Datasheet:
SM035C106KBJ120
Description:
SM(FORMED) 10μF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SM035C106KBJ120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SM(FORMED)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49470
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    3.048mm
  • Length
    26.7mm
  • Width
    12.7mm