  • SM-3TW503
SM-3TW503
advertisement
Manufacturer No:
SM-3TW503
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-SM-3TW503
Package:
Datasheet:
SM-3TW503
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM-3TW503
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SM-3TW503.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination Style
    J Lead
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    11
  • Height
    3.9116mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Weight
    100mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SM3
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.154 x 0.126 Face x 0.154 H 3.90mmx3.20mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    50kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet
  • Color
    Black
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW