  • SLEC28P4S
SLEC28P4S
advertisement
Manufacturer No:
SLEC28P4S
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-SLEC28P4S
Package:
Datasheet:
Description:
3 Rows Receptacle Bulk 28 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp SLE Thermoplastic
Step5Bar-code shipping tag
SLEC28P4S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    POLYETHYLENE
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SLE
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    28
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU ON NI
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.200 5.08mm
  • Total Number of Contacts
    28
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    61.09mm
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Empty Shell
  • Rated Current (Signal)
    5A
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Current Rating
    13A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Wire Gauge (Max)
    20 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Mating Contact Row Spacing
    0.177 inch
  • Contact Termination
    Crimp
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Length
    76.45mm