  • SLD60-018
SLD60-018
advertisement
Manufacturer No:
SLD60-018
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SLD60-018
Package:
P600, Axial
Datasheet:
SLD60-018
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors SLD60 BI LDDIODE TVS AXIAL HI-POWER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLD60-018
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SLD60-018.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Weight
    2.099991g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SLD
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    8W
  • Polarity
    Bidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    68.4V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Clamping Voltage
    96.8V
  • Peak Pulse Current
    52.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    60V
  • Max Surge Current
    600A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Breakdown Voltage
    75.6V