  • SLD36U-017
SLD36U-017
advertisement
Manufacturer No:
SLD36U-017
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SLD36U-017
Package:
P600, Axial
Datasheet:
SLD36U-017
Description:
Quantity:
In Stock : 1312
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLD36U-017
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Weight
    2.099991g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SLD
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    8W
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Clamping Voltage
    58.1V
  • Peak Pulse Current
    87.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Max Surge Current
    600A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    44.2V