  • SLB2240R45
SLB2240R45
advertisement
Manufacturer No:
SLB2240R45
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-SLB2240R45
Package:
Datasheet:
SLB2240R45
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLB2240R45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
  • Actuator Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SLB
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    300mA AC/DC
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    16mm
  • Body Breadth
    6.7 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Current(DC)-Max
    0.3A
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Operating Force
    220gf
  • Contact Current(AC)-Max
    0.3A
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Contact Voltage(AC)-Max
    125V
  • Switch Travel
    4.00mm
  • Body Height
    7.5mm
  • Actuator Length
    4.50mm